Гаряча телефонна лінія

Міністерства освіти і науки України

для надання консультацій батькам першокласників

 

(044) 481-47-68


Правила поведінки на вулицях і дорогах у зимовий період

• Коли ви рухаєтеся по тротуару, то не поспішайте, не біжіть, бо можете посковзнутися і впасти. • Ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб не виїхати на проїжджу частину, бо це дуже небезпечно. • Не ходіть близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, яка випадково втратила керування • При переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Або тоді, коли транспортні засоби вже зупинилися. • Ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно. • Не катайтеся на ковзанах по тротуару чи дорозі - це небезпечно. • Ніколи не чіпляйтеся до транспортних засобів, щоб прокататися з «вітерцем». Це приведе до тяжких трагічних наслідків. • Ніколи не спускайтеся з гірки на санчатах або лижах з тієї гірки, що веде на дорогу. • Залізниці взимку також небезпечні, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію, то будьте уважні. • Не грайтеся в рухливі ігри поблизу проїжджої частини. Не штовхайтеся, щоб не потрапити під колеса автомобіля. • Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете посковзнутися самі або ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса. • Поводьтеся на вулиці та зупинці культурно, чемно, адже соромно бути невихованим. • Обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена чи недостатня видимість. • Зимова дорога криє в собі небезпеку, тому зосередьте на ній всю увагу.

Вибухонебезпечні предмети

• До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати; • забороняється використовувати снаряди для розведення вогню; • не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт; • виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити мiлiцiю, школу, вiйськкомат.

Правила протипожежної безпеки

• дотримуйтесь правил протипожежної безпеки пiд час встановлення ялинок, пiд час проведення новорiчних свят; • гра з вогнем - одна з причин пожежi; • Категорично забороняється зривати петарди та запускати салюти без нагляду батьків! Правила поведiнки на кризi

• Не виходьте на кригу, мiцнiсть якої вам невiдома; • не виходьте на кригу пiд час льодоходу, весняної вiдлиги, снiгу i сильних перепадiв температури повiтря; • не збирайтесь на кризi великими групами;• не заїжджайте на лижах з крутого берега на неперевiрену кригу.

Правила поведiнки при користуванні електричними приладами

При користуванні електричними приладами не можна: - залишати без догляду ввімкнені прилади; - ставити під розеткою електронагрівальні прилади, бо контакти розетки можуть перегрітися; - вмикати у розетку декілька приладів одночасно; - торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки; - вмикати несправні електричні праски, самовари тощо; - стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайнятися або вибухнути; телевізор необхідно негайно вимкнути. При користуванні нагрівальними приладами не можна: - вмикати їх через трійник та розміщати під розетками; - накривати, адже прилад перегрівається;- використовувати у тривалому режимі.

Правила безпечного користування побутовими газовими приладами.

Гази, і особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади. Забороняється: -- користуватися газовими колонками при відсутності тяги; -- відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити; -- стукати по кранах, пальниках твердими предметами; -- сушити речі над газовою плитою. Почувши запах газу, перекрийте кран газопроводу і зателефонуйте 04.

Дії населення при виявленні запаху газу.

Якщо ви виявили запах газу в приміщенні, то дотримуйтесь наступних правил: -- не вмикайте електрику; -- не запалюйте сірники; -- не паліть; -- провітріть приміщення; -- перекрийте крани газоподачі; -- викличте аварійну бригаду за номером 104.

Будьте обережні: запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху!

За посиланням можна ознайомитись із відеоінструктажем https://youtu.be/-CvZOpoEv0w , https://www.youtube.com/watch?v=xixuOkbHAm8

ПАМ’ЯТКА З БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ ДЛЯ УЧНІВ ПІД ЧАС ОСІННІХ КАНІКУЛ

 Осінні канікули – це пора, на яку очікує кожен школяр, адже це перша можливість відпочити у навчальному році. Це всього тиждень, але його слід провести цікаво й корисно, не просиджуючи усі канікули перед телевізором чи комп’ютером.  Подорожі, екскурсії,  веселі і радісні зустрічі з друзями - ось яким повинен бути справжній відпочинок. Дорогі учні, нагадую вам про необхідність дотримання правил техніки безпеки та поведінки аби уникнути травмування! Шановні батьки, з вашими дітьми перед виходом на канікули було проведено бесіду щодо попередження усіх видів дитячого травматизму під час канікул. Прохання проводити такі бесіди вдома та радити дітям дотримуватися правил поведінки для збереження їх життя та здоров'я. Закликаю учнів та батьків завжди пам`ятати елементарні правила безпеки під час канікул, щоб приємний відпочинок не був зіпсований.

ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ І ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ НА ОСІННІХ КАНІКУЛАХ

1. Необхідно бути обережним, уважним на вулиці, при переході дороги; дотримуватися правил дорожнього руху.

2. Дотримуватися правил техніки безпеки при прогулянках в лісі, на річці.

2.1. Забороняється розпалювати багаття.

2.2. Не купатися в холодну пору.

2.3. Бути обережними при відвідуванні лісового масиву.

2.4. Забороняється вживати в їжу малознайомі і незнайомі гриби і ягоди.

3. Необхідно дбати про своє здоров'я; проводити профілактичні заходи проти грипу і застуди.

4. Бути обережним при контакті з електричними приладами, дотримуватися техніки безпеки при включенні і виключенні телевізора, електричного праски, чайника і т.д.

5. Дотримуватися техніки безпеки при користуванні газовими приладами.

6. Дотримуватися часового режиму при перегляді телевізора і роботі на комп'ютері.

7. Дотримуватися техніки безпеки при роботі з колючими, ріжучими інструментами.

8. Бути обережним у поводженні з домашніми тваринами.

9. Забороняється перебувати на вулиці без супроводу дорослих  після 21.00 години.

 

 

ОБЕРЕЖНА ПОВЕДІНКА ПІД ЧАС КАНІКУЛ – ЗАПОРУКА ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я


Слова, які мають чути ваші діти

Покажіть, що ви вірите в дитину

"Я тобі довіряю"

"Я в тебе вірю"

"Ти все правильно робиш"

Дитина не вилазить із простуд?

Коли дитина виходить на вулицю, на неї нападають одразу декілька ворогів — вітер, холодне повітря та хвороботворні бактерії. Якщо імунітет у малюка слабий, то організм не витримує і виникає простуда.

Причину вдається виявити не завжди. Але лікарі помітили, що, як правило, передусім страждають діти недоношені, що перенесли при народженні родову травму, народилися з вагою менше 2500 г.

Помічено також, що простуди частіше «чіпляються» до дітей з алергією, діатезом, збільшеними мигдалинами й аденоїдами, з нелікованим карієсом.

Зверніть увагу: частіше хворіють ті малюки, чиї мами палять. Особливо погано, якщо мама (чи тато) робить це в приміщенні, і вже тим більше — у присутності малюка. Така дитина, окрім частих простуд, ризикує «підчепити» також бронхіт, а в майбутньому і серйознішу недугу — бронхіальну астму (хвороба, яка, швидше за все, залишиться з ним на все життя).

Що ж робити, щоб дитина не хворіла?

Медики бачать єдиний вихід в гартуванні. При цьому відбувається тренування судин, які привчаються скорочуватись і розслаблятись у відповідь на дію холоду і тепла. Підвищується імунітет завдяки виробленню антитіл, лейкоцитів і макрофагів. Змінюється обмін речовин в органах і тканинах. Усе це допомагає організму справлятися з інфекцією.

Як відомо, де тонко, там і рветься. Завдання гартування — «тонкого», слабкого чоловічка зробити сильним, стійким до шкідливих дій. Тоді його імунітет витримає випробування, і дитина почуватиме себе чудово в будь-яку погоду!

Краще всього починати гартування заздалегідь. Оптимальний варіант — коли малюк тільки з’явився на світ.

Деякі вважають, що взимку загартовувати дитину не можна, але насправді це не так. Гартування можна починати у будь-яку пору року. Головне — щоб малюк був при цьому здоровий.

Зайве завзяття в цій справі тільки зашкодить. Якщо ви відразу змусите дитину бігати взимку в шортах або занурите в ополонку, то, швидше за все, крихітка потрапить у лікарню.

Потрібно поступово збільшувати дію холоду, помалу подовжувати час тренування. Не кваптеся, але і не відступайте — і тоді ви побачите ефект.

Для новонародженого перша загартовуюча процедура — це повітряні ванни. Коли ви перетримаєте його без одягу 1-2 хвилини при кімнатній температурі повітря +22 — +24 °С.

Гуляти з дитиною можна вже через декілька днів після виписки з пологового будинку. Починають з 5-10 хвилин в день. Рекомендована температура повітря — не нижче — 10, в крайньому випадку до — 15 градусів морозу.

Зміцнюють імунітет малюка і водні процедури. У віці до 6 місяців дитину купають щодня, потім можна і через день. Температура води має бути +36 — +37 °С. Після купання малюка обливають водою на 2-3 градуси нижче за ту, в якій він купався.

Дошкільникам можна вже робити обтирання, знижуючи температуру води до +26 — +28 °С, використовувати душ, який виявляє сильнішу гартуючу дію.

А ось із контрастними процедурами поспішати не варто: малюки ще толком не можуть оцінити своє самопочуття і висловити його. Тому від контрастного душу, лазні і сауни краще відмовитися.

Якщо ж у цьому віці ви тільки почали гартування, то краще всього вибрати вологі обтирання, обливання ніг і прохолодні ножні ванни.

Початкова температура води має бути +37 °C, кожні два дні температура знижується на один градус. Нижня межа — +26 °С. Дійдіть до цієї відмітки і продовжуйте обливання водою тільки цієї температури.

Ножні ванни і обливання не можна проводити довше, ніж 2 хвилини. Після процедури розітріть шкіру дитини до легкої червоності.

У шкільному віці у дітей зазвичай зміцнюється імунітет, вони активніше чинять опір інфекціям. Тому можна використовувати загальне обливання і контрастний душ.

Температура води в перші дні повинна складати +37 °С, потім її поступово (на 1-2 градуси в день) знижують і доводять до +18 °С. Але більше 2 хвилин цю процедуру продовжувати не варто.

Можна скористатися й іншим методом гартування. Наприклад, полоскати рот прохолодною водою. Температуру води знижуйте поступово, інакше можна не лише простудитися, але й захворіти ангіною.

Отже:

·        Починайте гартування тільки тоді, коли дитина здорова.

·        Усі гартуючі процедури вводьте поступово.

·        Не робіть перерв, інакше ефекту від гартування не буде.

·        Якщо дитина захворіла, то перервіть процедури гартування, а після одужання зробіть дитині деякі послаблення.

·        Не давіть на дитину, примушуючи її загартовуватися. Тренування повинне викликати тільки позитивні емоції! Якщо малюк хвилюється, плаче і відмовляється від процедури — значить, щось ви робите неправильно.

·        Якщо під час процедури у дитини раптом посиніли нігті, виникла задишка або якась інша непередбачувана реакція, то негайно припиніть процедуру! Надалі не продовжуйте гартування без консультації лікаря.

 

 

Download
заходи проти простуди.pdf
Adobe Acrobat Document 175.3 KB

Поради батькам від Януша Корчака

Один із найвідоміших гуманістів XX століття польський педагог Януш Корчак упродовж усього життя обстоював право дитини на повагу з боку дорослих. Свої переконання він сформулював у десяти заповідях виховання для батьків.

1.     Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти, або такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.

2.     Не вимагай від дитини плати за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя. Як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншій людині, та — третій, і це незворотний закон подяки.

3.     Не зганяй на дитині злість, щоб у старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й пожнеш.

4.     Не стався до проблем дитини звисока. Життя дане кожному під силу, і будь упевнений — воно складне для неї не менш, аніж тобі, а може, й більш, оскільки в неї немає досвіду.

5.     Не принижуй!

6.     Не забувай, що найважливіші зустрічі людини — її зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них — ми ніколи не можемо знати, кого зустрічаємо в дитині.

7.     Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини, просто пам’ятай: для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все можливе.

8.     Дитина — це не тиран, який заволодіває всім твоїм життям, не лише плід від плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток у ній творчого вогню. Це безмежна любов матері і батька, у яких буде рости не «наша», «своя» дитина, а душа, дана на зберігання.

9.     Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій те, чого не хотів би, щоб робили твоїй.

10.           Люби свою дитину будь-якою — неталановитою, невдахою, дорослою. Спілкуючись із нею — радій, бо дитина — це свято, яке поки що з тобою.

 

 

Download
поради батькам від Я. Корчака.pdf
Adobe Acrobat Document 189.1 KB